Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

3 veci, ktoré sa stanú, keď si každý deň budete vykladať nohy na stenu.

Joga dokáže človeku ponúknuť množstvo fyzických aj duševných prínosov. Mnoho ľudí sa však na ňu díva ako na niečo, čo sa ťažko naučí, prípade sa im zdajú jogové pózy príliš zložité.

Bez ohľadu na to, s čím začínate, vždy musíte začať s niečím ľahším a jednoduchším. To isté platí aj pre jogu. Najprv sú to jednoduché pozície a až časom sa prechádza na tie zložitejšie.

Najlepší spôsob, ako začať s jogou

Podľa nás najlepším spôsobom, ako začať cvičiť jogu, sú pozície nazývané „Viparita Karani“, čiže pózy, pri ktorých sa vykladajú nohy oproti stene.

Občas sa im hovorí aj „obrátené jazerné pózy“. Sú extrémne jednoduché, ľahko sa cvičia a pritom sú pre telo nadmieru prínosné.

Uvedené pózy vám uvoľnia stuhnutosť, zmiernia rôzne druhy bolestí, poskytnú relaxáciu a taktiež pomôžu zmierniť stavy úzkosti.

Existuje niekoľko variácií týchto póz. Vybrať si môžete tú, ktorá vám najviac vyhovuje a ktorá zodpovedá vašim schopnostiam. Na začiatok vám úplne postačia a ak sa časom budete chcieť posunúť ďalej, budete už mať vytvorený dobrý základ pre zložitejšie jogové cviky.

Verzia č.1 – Nohy rovno hore na stenu

Ľahnite si na podlahu na chrbát a zadok majte opretý o stenu s nohami natiahnutými dohora popri stene. Nohy by mali byť od seba na vzdialenosť bokov.

Ruky si položte vedľa seba na podlahu, prípadne si ruky môžete prekrížiť na hrudi. Chodidlá majú smerovať dohora.

Verzia č.2 – Nohy do širokého „V“

Ide o tú istú pozíciu ako predošlá, akurát pri tejto póze roztiahnite nohy tak široko ako to len ide do písmena „V“.

Touto pózou si urobíte navyše aj strečing svalov v lonovej oblasti.

Verzia č.3 – Nohy na stene s chodidlami pri sebe

Opäť, podobne ako pri predchádzajúcej póze, si oprite nohy o stenu, roztiahnite ich do písmena „V“, ale tentoraz ich navyše ohnite aj v kolenách.

Chodidlá by mali smerovať k sebe, no mierne vytočené smerom od steny. Rukami si pomôžte zatlačiť kolená ku stene. Buďte jemní, nič nesiľte, nakoľko ide o pomerne intenzívny strečing.

3 veci, ktoré vám tieto pózy prinesú

Každodenným precvičovaním uvedených póz aspoň počas niekoľkých minút, svojmu telu zabezpečíte nasledovné 3 zdravotné prínosy:

1. Znížite bolesti krížov a zlepšíte ohybnosť panvy

Uvedené pózy majú schopnosť natiahnuť svaly v oblasti spodnej časti chrbta a panvy, ktoré často spôsobujú bolesti krížov.

Zvlášť prínosné sú pre ľudí, ktorí trávia veľa času sedením alebo pracujú za stolom v kancelárii. Výrazne sa zníži tlak a namáhanie chrbtice v oblasti krížov.

2. Znížite stres a zrelaxujete sa

Uvedené pózy zlepšujú prekrvenie, preto sa po nich telo cíti zrelaxované.

Výborne stimulujú parasympatetický nervový systém, čim znižujú vyplavovanie stresových hormónov pri inštinkte známom ako reflex „bež alebo bojuj“.

Tieto pózy navyše predchádzajú vzniku napätia, chronických bolestí, zápalov a taktiež zlepšujú kvalitu spánku.

3. Znížite telesné zápaly a opuchy

Zlepšená cirkulácia krvi naprieč celým telom podporí boj so zápalmi. Okrem toho sa znížia opuchy nôh spôsobené zadržiavaním tekutín.

Spomínané pózy môžu byť prínosné aj pre ženy počas tehotenstva.

Kedy tieto pózy radšej necvičiť

V prípadoch, že trpíte silnými bolesťami chrbta alebo máte vážny problém s chrbticou, radšej ich necvičte bez prvotnej konzultácie s vaším lekárom.

Taktiež ich nevykonávajte počas menštruácie, pretože zrýchlená cirkulácia krvi by ju mohla zosilniť.

Rovnako ich necvičte pri problémoch so zrakom, ako je napríklad vysoký vnútroočný tlak.

Záver

Cvičenie „Viparita Katani“ je jednoduchá a účinná metóda, ako sa zbaviť bolesti či stresu, podporiť cirkuláciu krvi a zrelaxovať telo i ducha.

Ak chcete naplno využiť ich prínosy, pouvažujte nad tým, že niektorú zo spomínaných póz, prípade aj viaceré, začnete praktizovať aspoň pár minút každý deň.

Tiez sa Vam moze pacit