Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

26 ročná žena trpela ekzémom celý život. Po zmene stravy sa takmer úplne vyliečila!

Ekzém je termín, ktorý zahŕňa skupinu kožných ochorení, ktoré sa vyznačujú podráždením, svrbením a začervenaním pokožky. Je pomerne častý, trpí ním takmer každý 10. človek.

Existujú rôzne typy ekzémov – atopická dermatitída, kontaktná dermatitída, dyshidrotický ekzém, nummulárny ekzém, seboroická či stazová dermatitída.

Ako vzniká a ako sa prejavuje ekzém

Dr. Jeffrey John Meffert, vysvetľuje, ako sa táto nepríjemná choroba prejavuje:

„Zdravotnícki odborníci niekedy nazývajú ekzém aj „vyrážky, ktoré svrbia“, pretože prvým príznakom ekzému je zvyčajne silné svrbenie.

Vyrážka sa objaví neskôr, je červená a vyčnieva nad povrch. Svrbenie môže prejsť aj do pálenia, hlavne na tenkej pokožky, napríklad na očných viečkach.

Ak si to šúchate, zvykne vyrážka stvrdnúť a skôrnatieť. U dospelých chronicke škrabanie ekzému spôsobuje hrubnutie pokožky. U niekoho sa rozvinú červené hrboľčeky, u iných sa vyrážky môžu naplniť tekutinou.“

Ďalej dodáva:

„Časom môže koža popraskať. Ekzém sa vyskytuje na ktorejkoľvek časti tela, no zvyčajne sa objavuje na krku, záhyboch rúk (oproti lakťom) a záhyboch nôh (oproti kolenu).

U batoľatách sa zvykne objaviť na tele a tvári. Potenciálne zasahuje aj uši, no vonkajšia časť ucha je tradične ušetrená.

Ak sa objaví na očných viečkach, oči sú potom opuchnuté, začervenané a svrbia. Svrbenie môže byť také intenzívne, že až znemožňuje večer zaspať.“

Život s ekzémom dokáže byť dlhým bojom na pokračovanie a príznaky sa líšia od miernych, cez stredné až po závažné.

Príbeh ženy, ktorú trápil ekzém po celý jej život

Ťažká forma ekzému trápila aj 26 ročné britské dievča Victoriu Jinks. Zápaly pokožky jej spôsobovali pľuzgiere, lúpanie, začervenanie a hrubnutie pokožky. Často sa kvôli tomu hanbila opustiť svoj dom.

Počas leta si Victoria zakrývala postihnuté časti kože. Keď jej to krvácalo, kvôli tomu vtedy ani nechodila do práce.

Ako hovorí, život počas detstva s takýmto ochorením nebol jednoduchý:

„Pamätám si, ako som si musela ľahnúť na posteľ a moja mama mi natierala celý chrbát. Nenávidela som ten krém, ktorým som sa musela neustále natierať. Dokonca sa u mňa vyvinula fóbia z mastnoty.“

Viktória používala na ekzém krém s kortikosteroidmi, no tie ponúkali len krátkodobú úľavu.

Jedného dňa jej sestra poradila, aby sa tento problém pokúsila vyriešiť zvnútra, a teda, aby zmenila stravu. Victoria sa rozhodla skúsiť to.

V roku 2017 sa vzdala mäsa a neskôr prešla na čisto vegánsku stravu.

Netrvalo dlho a konečne po 10 rokoch silného trápenia sa z ekzému vyliečila a bola opäť šťastným, normálnym dievčaťom.

Ako ďalej hovorí:

„Moja pokožka sa takmer úplne vyčistila. Trvalo to zhruba 2 mesiace. Dnes by som už za žiadnych okolností k svojej niekdajšej strave nevrátila.

Ak máte podobné problémy, tak to určite vyskúšajte! Určite neoľutujete. Ja sa dnes s výsledkom cítim úžasne.“

Záver

Naša strava je úzko prepojená s naším zdravím. V prípade ekzémov, určité jedlá vyvolávajú v tele alergickú reakciu a zápaly.

Nezabúdajte však na to, že príčiny aj prejavy ekzému sú u každého človeka rozdielne.

Ak trpíte ekzémom, musíte najprv objaviť, čo konkrétne ho spôsobuje u vás. Skúšajte vylučovať zo stravy rôzne potraviny a sledujte reakcie svojho tela. Môžete si tiež ísť dať urobiť testy na potravinové alergie.

Najčastejší vinníci bývajú lepok, orechy, ryby, vajíčka, kravské mlieko, ustrice alebo sója.

Tiez sa Vam moze pacit