Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravie a životospráva

11 vecí, ktoré by mal vedieť každý, kto rád spáva nahý.

Prieskum ukazuje, že len asi 30% z nás spáva v noci nahý. Zvyšok uprednostňuje pyžamo alebo aspoň spodné prádlo a k tomu nejaké to tričko alebo nočnú košieľku.

Otázkou je, čo je pre naše zdravie zdravšie? Niektorí odborníci tvrdia, že spanie bez oblečenia má pre nás viac výhod než si myslíme. Iní zasa zdôrazňujú, že to nie je vhodné pre každého.

Väčšina ľudí, ktorí spávajú nahí, to robia preto, lebo sa takto lepšie cítia.

V tomto článku sa pozrieme bližšie na vedecky podložené argumenty pre aj proti, o ktorých ste doteraz zrejme nevedeli.

Výhody toho, ak spávate nahí

Najprv sa pozrime na prednosti nahého spatia.

1. Pomáha vám to dosiahnuť hlbší spánok

Vedci z Univerzity v Amsterdame zistili, že zníženie teploty na pokožke zvyšuje kvalitu zažmúrenia očí a znižuje počet zobudení sa počas spánku.

No a spať nahý je výborný spôsob, ako si znížiť teplotu pokožky bez toho, aby ste museli meniť teplotu v izbe.

Okrem toho, pyžamo obmedzuje slobodu pohybu. Bez neho sa nemusíte obávať, že si v noci pricviknete rukáv alebo inú časť pyžama. Budete tiež spať lepšie a hlbšie.

2. Pomáha vám to schudnúť

Bohužiaľ, len čistým spaním sa nestaneme štíhlejší. Avšak v kombinácii s diétou a pravidelným cvičením dokážeme takto schudnúť rýchlejšie.

Podľa výskumníkov z amerického Národného inštitútu zdraviaspanie pri nižších teplotách zrýchľuje metabolizmus a bráni progresii cukrovky.

Hrá tu tiež úlohu úroveň kortizolu (stresového hormónu) v krvi. V príliš teplej miestnosti zostáva jeho hladina vysoko, čo potom vedie k priberaniu, zvýšenej podráždenosti či dokonca k chuti po nezdravých potravinách.

3. Zlepšuje stav pokožky

Počas dňa sú naše nohy a intímne miesta pokryté niekoľkými vrstvami oblečenia, čo v nich zvyšuje mieru potenia. Vzdaním sa pyžama dávate týmto miestam šancu dýchať.

Ukázalo sa, že to znižuje riziko viacerých kožných ochorení ako je napríklad atletická noha, ktorú spôsobuje práve nadmerný pot a obmedzená vzdušnosť.

Okrem toho, spatie pri nižších teplotách chráni vaše kožné bunky a potláča ich starnutie.

Vďačíme za to hlavne melatonínu, spánkovému hormónu chrániaceho bunky pred degeneráciou. Uvedeného hormónu sa v hlbšom spánku vylúči viac.

4. Zlepšuje kvalitu vlasov

Pot vie vážne poškodiť vaše vlasy. Takzvané suché potenie zanecháva na pokožke množstvo soli, ktorá vlasy dráždi a robí ich náchylnejšími na lámanie.

Spanie pri nižších teplotách znižuje mieru potenia a podporuje tak zachovanie krásnych a silných vlasov.

5. Robí vaše reprodukčné orgány šťastnejšie

Ženské reprodukčné orgány sú vhodným prostredím na množenie sa húb a baktérií. Nahé spanie pomáha udržiavať tieto miesta chladné, suché a vzdušné, čo znižuje riziko infekcií.

U mužov zasa tesné spodné prádlo ako slipy zvyšuje teplotu semenníkov a tým negatívne ovplyvňuje kvalitu spermií a reprodukčné zdravie.

Preto sa odporúča, aby si muži dali pred spaním dole spodné prádlo a udržiavali semenníky v chlade.

6. Zvyšuje sebavedomie

Sebavedomie je kľúčom pre kariéru aj sociálny život. No a práve nahé spanie vám dodá viac sebadôvery byť sám sebou vo vlastnej koži.

Ak ste spokojní so svojím telom, budete sebavedomí aj v akomkoľvek oblečení počas dňa.

7. Zlepšuje váš partnerský život

Podľa prieskumu medzi 1000 účastníkmi, ľudia ktorí spia nahí, majú šťastnejšie vzťahy a manželstvá. 57% z nich tvrdí, že majú napĺňajúci romantický vzťah oproti 48% z tých, ktorí spávajú v pyžame.

Vysvetľuje sa to tým, že kontakt kože na kožu spôsobuje vyššie vylučovanie oxytocínu, ktorému sa tiež vraví hormón dobrých pocitov.

Oxytocín vás relaxuje a napĺňa náklonnosťou k blížnemu svojmu.

Nevýhody toho, ak spávate nahí

Toto boli prínosy nahého spatia. Pre úplnosť treba povedať, že sú aj situácie, v ktorých sa to nehodí.

Teraz sa poďme pozrieť na tieto prípady.

8. Ak mávate sklon k námesačnosti

V prípade, že patríte medzi 3% ľudí, ktorí bývajú v noci námesační, potom sa s odkladaním pyžama príliš neponáhľajte.

Existuje mnoho prípadov, keď námesačnosť a nahota spôsobili susedské problémy. Dokonca aj zatknutia políciou!

Preto tí z vás, ktorí zvyknete byť námesační, si to dobre najprv rozmyslite. Môže to totiž poškodiť vašu povesť, či byť priamo nebezpečné.

9. Máte citlivú pokožku

Ak mávate alergie alebo citlivú pokožku, nahé spatie nie je pre vás. V tomto prípade pyžamo poskytuje potrebnú ochranu pred možnými alergénmi.

Odhalená pokožka je viac náchylná na alergie a podráždenia. Hrozí aj zvýšené riziko astmy kvôli prachu a roztočom.

10. Ste citliví na prechladnutie

Nahé spanie je problémom pre tých, ktorí sú náchylní na prechladnutie alebo bývajú v studených bytoch bez vhodného kúrenia.

Keď v noci klesne teplota, je dôležité nebyť vystavený prílišnému chladu. Zníži sa tak šanca, že sa ráno zobudíte s nádchou alebo nachladením.

11. Trpíte stavmi úzkosti

Ak sa necítite nahí pohodlne, alebo keď máte obavy, že vám do izby vojdú vaše deti či spolubývajúci, potom by ste zrejme ani v noci dobre nespali.

Radšej ako žiť v takomto strese, oblečte si radšej pyžamo. Nezabúdajte, že pokojný a neprerušovaný nočný spánok je dôležitý pre vaše zdravie.

Tiez sa Vam moze pacit