Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty

10 úplne prírodných vecí, ktoré vašu pokožku výborne hydratujú a odstránia problém s jej vysúšaním.

Spôsobuje vám suchá pokožka problémy? Nezúfajte, podľa odborníkov suchá pokožka ešte nemusí znamenať, že je za tým nejaký zdravotný problém.

Niekedy je suchá pokožka jednoducho suchá, nič viac. Vplývať na to môžu viaceré faktory, ako napríklad expozícia slnka, prirodzené starnutie či vaša strava.

Existujú desiatky hydratačných krémov na pokožku, ktoré dostanete kúpiť v lekárňach alebo drogériách. Komerčné krémy však často viac problémov spôsobia než odstránia.

Týka sa to hlavne ľudí s citlivou pokožkou, ktorým chemikálie v týchto krémoch vyvolávajú alergické reakcie.

Dnes vám preto prezradíme 10 úplne prírodných vecí, ktoré vašu pokožku výborne hydratujú a odstránia problém s jej vysúšaním. Najlepšie na nich je to, že mnohé z nich už aj tak zrejme máte doma.

1. Majonéza

Majonéza obsahuje vajíčka a oleje, ktoré sú prospešné pre naše telo nielen zvnútra, ale aj zvonka a pre vašu pokožku sú priam požehnaním!

Ich prirodzené hydratačné vlastnosti pomáhajú v pokožke udržiavať vlhkosť. Jediné, čo budete potrebovať, je jedna polievková lyžica majonézy, ktorú si na 10 minút rozotriete na tvár.

Vaša pleť sa tak stane jemná a hladká.

2. Mlieko

Je vaša pokožka šupinatá a svrbivá? Tento problém spoľahlivo odstráni obyčajné mlieko.

Podľa článku na stránke Treehugger je mlieko pre pokožku výborným zdrojom výživných látok, potláča v nej zápaly a upokojuje svrbenie.

Vezmite kúsok látky, namočte ho do mlieka a na 5 minút si ju priložte na tvár alebo iné problémové miesta. Na konci si tvár opláchnite vlažnou vodou.

3. Voda

Ak trpíte na silne vysušenú pokožku, potom vypitie dostatku čistej vody vám môže pomôcť.

Okrem pitia vody je pre najlepší výsledok vhodné aplikovať na pokožku aj niektorú z ostatných hydratačných látok uvedených v tomto článku.

4. Rastlinná nátierka

Hoci v poslednej dobe sa neodporúča konzumovať rastlinné nátierky vyrobené zo stuženého tuku, stále dobre poslúžia pri liečbe suchej a citlivej pokožky.

Zožeňte si však také nátierky, ktoré nie sú chemicky hydrogenované a využívajú prírodné spôsoby stužovania tukov.

Jednoducho si na tvár naneste tieto rastlinné nátierky, nechajte pôsobiť 10 minút, potom si tvár opláchnite vlažnou vodou a zvyšky tuku utrite papierovou utierkou.

Neodporúča sa použiť mydlo, ktoré by mohlo pokožku znova vysušiť.

5. Med

Med pokožku dokáže nielen dobre hydratovať, ale ju aj zbaví škodlivých baktérií a pomôže zregenerovať poškodené bunky.

Aplikujte končekmi prstov trocha medu na pleť, nechajte ho pôsobiť 5 až 10 minút a nakoniec si tvár opláchnite vlažnou vodou a usušte uterákom.

6. Ovsené vločky

Ovsené vločky pôsobia ako jemná škrabka, ktorá z tváre odstráni staré odumreté bunky brániace vlahe dostať sa hlbšie do pokožky a popri tom ju aj vyživia.

Zmiešajte trocha vločiek s vodou, vytvorte z toho pastu, tú naneste na pokožku tváre pomalými krúživými pohybmi a nechajte pôsobiť pár minút.

Na koniec si tvár opláchnite v studenej alebo vlažnej vode.

7. Avokádo

Mastné kyseliny a vitamíny nachádzajúce sa v avokáde dokážu výborne vyživiť a hydratovať pokožku. Navyše, vitamín A pomôže zregenerovať kožné bunky a pokožke dodá zamatový vzhľad.

Jednoducho vezmite jedno zrelé avokádo, popučte ho, naneste na pokožku a nechajte pôsobiť 5 až 10 minút.

Táto metóda je natoľko šetrná, že ju môžete aplikovať hoci aj každý deň.

8. Jogurt

Jogurt je plný prospešných látok pre vašu pleť. Má protizápalové účinky a regeneruje suchú a poškodenú pokožku.

Kyselina mliečna nachádzajúca sa v jogurte z pokožky odstraňuje škodlivé baktérie, ktoré ju vysúšajú.

Najlepšie je použiť čistý biely jogurt, ktorý si rozotriete na pokožku tváre, rúk alebo nôh a pred zmytím ho necháte pôsobiť zhruba 10 minút.

9. Kokosový olej

O priam zázračných účinkoch kokosového oleja na pokožku ste už možno počuli. Okrem hydratácie dokáže pokožku zbaviť akné, ekzémov a rôznych vyrážok.

Kokosový olej je najlepšie naniesť na pokožku večer na nechať pôsobiť až do rána. Do pokožky sa pomerne rýchlo vstrebáva, preto by nemal spôsobiť zamazanie posteľných obliečok alebo vankúšov.

10. Aloe vera

Posledným výborným prostriedkom na pokožku je čerstvá dužina z Aloe vera, ktorá podobne ako kokosový olej má okrem hydratačných aj pomerne silné liečivé účinky.

Pôsobí proti mykózam, plesniam či zápalom. Regeneruje poškodenú alebo poranenú pokožku. Môže sa používať priamo jej dužina ako pleťová maska.

Často sa tiež kombinuje s kokosovým olejom a využíva sa tým synergický efekt oboch liečivých látok.

Tiez sa Vam moze pacit