Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

10 prekvapivých dôvodov, prečo sa vám nedarí mať kvalitný spánok.

Pravidelný nedostatok kvalitného spánku môže vo vás spočiatku vyvolávať pocity vyčerpania a únavy. Neskôr to však vedie k priberaniu a dokonca k výskytu rôznych zdravotných problémov.

V tomto článku vám prezradíme 10 prekvapivých dôvodov, ktoré môžu byť zodpovedné za to, že vám nedarí mať v noci kvalitný a dobrý spánok.

Poďme teda na to. Tu sú časté príčiny problémov so spánkom:

1. Zlá teplota v izbe

Hoci zaspávanie v teplej izbičke je príjemné, pre spánok to nie je veľmi vyhovujúce. Ideálna teplota v izbe by mala byť medzi 15 až 23 stupňov Celzia.

Snažte sa preto na noc v spálni stíšiť radiátor alebo pri teplejších teplotách v izbe si namiesto hrubých paplónov zvoľte tenšie pokrývky.

2. Fyzické cvičenie

Cvičenie stimuluje nervový systém, preto zaspať po intenzívnejšom večernom cvičení býva dosť problém.

Z tohto dôvodu necvičte neskôr ako 3 hodiny predtým, než idete do postele. Navyše, oveľa lepšie je zacvičiť si ráno než večer.

3. Zlý časový rozvrh bdenia a spánku

Aby ste si úplne oddýchli, vaše telo potrebuje na to dostatočný čas. Nefunguje to tak, že si dopredu „nadspíte“ a potom môžete nejaký čas ponocovať.

Taktiež neplatí, že nedostatok spánku cez týždeň doženiete cez víkend. Najlepšie je ísť do postele každý deň medzi 22:00 až 1:00 hodinu, v závislosti od toho, kedy ráno vstávate.

4. Svetlo v izbe

Dokonca aj to najmenšie svetlo v izbe, napríklad z pouličnej lampy alebo LED diód v budíku, narúša váš spánkový cyklus.

Zbavte sa preto všetkých zdrojov svetla z elektrických zariadení a tiež pomocou vhodného tienenia svetla z vonkajších zdrojov.

5. Šumy

Akékoľvek šumy, či už sú to autá zvonku alebo hlasní susedia, bránia telu si dobre odpočinúť.

Ak nedokážete odtieniť vonkajšie rušivé zvuky, pouvažujte o používaní štupľov do uší.

6. Požívanie postele na nesprávny účel

Mnoho ľudí používa svoju posteľ nielen na spanie, ale na množstvo iných činností ako sú práca, sledovanie televízie a podobne.

Nečudujte sa potom, že to má následky aj na váš spánok. V posteli by sa malo výlučne spať. Svoju prácu alebo zábavu preto nechajte za dverami spálne.

7. Kofeín

Nie je žiadnym tajomstvom, že kofeín potláča spánok. No vedeli ste, že polčas odbúrania kofeínu z tela je až 6 hodín a na jeho úplne odbúranie je potrebných až 24 hodín?

Preto nikdy nekonzumujte kávu a iné nápoje s kofeínov večer. Ideálne je mať posledný kofeínový nápoj okolo obeda.

8. Vedomé zaspávanie

Nejeden človek ide do postele bez toho, aby chcel cielene zaspať. Dúfa, že túžba po spánku príde sama od seba, no v mnohých prípadoch nepríde.

Čo teda robiť?

Ak nedokážete zaspať do 20 minút, potom radšej vstaňte a choďte si napríklad čítať knihu. Nie však počítač alebo tablet, pretože svetlo z obrazovky blokuje vylučovanie spánkového hormónu melatonínu.

Ak nechcete čítať, skúste inak relaxovať, napríklad dychovými cvičeniami, meditáciou alebo vykonávajte rôzne uspávacie techniky.

9. Alkohol

Hoci alkohol vám umožní skôr zaspať, negatívne ovplyvňuje rýchle pohyby oka počas spánku a tiež znižuje jeho kvalitu. Vy sa potom zobudíte unavení a s nevoľnosťami.

Nikdy nekonzumujte alkohol neskôr ako 2 hodiny pred spaním. Najlepšie však je nepiť ho vôbec alebo len v minimálnom množstve.

10. Prepracovaná myseľ

Ľudia často nedajú svojmu mozgu vydýchnuť si od každodenných problémov, dokonca ani večer pred spaním. Tok myšlienok, ktoré ním prebiehajú, mu potom neumožňujú vypnúť sa.

Výsledkom sú ťažkosti so zaspávaním, budenie sa počas noci alebo plytký či nekvalitný spánok.

Riešením je večer sa už nezaoberať rôznymi starosťami a presmerovať svoje myšlienky na niečo úplné iné. Okrem počítania ovečiek si skúste napríklad vybaviť mená všetkých krajín začínajúcich sa na určité písmeno.

Tiez sa Vam moze pacit