Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravie a životospráva

10 potravín, ktoré môžete použiť aj ako prírodnú kozmetiku na vašu pokožku!

Krásna pokožka je niečo, čo chce každý z nás. Niekedy je však tento cieľ pomerne ťažko dosiahnuť.

Klasické kozmetické prípravky starostlivosti o pokožku sú zvyčajne pomerne drahé a k tomu majú mnoho nežiaducich vedľajších účinkov. Príčinou je fakt, že sú zložene zväčša z umelých a nie prírodných chemických látok.

Chceli by ste vedieť o riešení tohto problému, ktoré je čisto prírodné a zároveň lacné?

Potom zabudnite na rôzne mydlá a krémy z obchodu. Namiesto toho sa zamerajte na potraviny, ktoré slúžia aj ako prírodná kozmetika.

Ak neviete, kde začať, tak potom práve pre vás sme pripravili tento článok. Nájdete v ňom odporúčanie na zoznam 10 potravín a spôsoby ich využitia pri starostlivosti o vašu pokožku.

O niektorých veciach ste možno už aj počuli a niektoré vás prekvapia. Poďme teda na to.

1. Banány

Banány sú výborným riešením na hydratáciu pokožky, pretože obsahujú veľa draslíka. Okrem toho obsahujú aj veľa vitamínov skupiny B, ktoré pomáhajú predchádzať starnutiu pokožky.

Banán môžete nielen používať ako prísadu do rôznych masiek, ale ich aj samozrejme konzumovať. Pokožku si tak vyživíte zvonku aj zvnútra.

2. Med

Med je bohatý na antioxidanty, čistí pokožku a chráni ju pred škodlivými baktériami. Med môžete priamo natierať na tvár alebo ho použiť ako prísadu do iných masiek.

Všetky potraviny uvedené v tomto článku môžete navzájom kombinovať podľa toho, aký problém s pokožkou chcete vyriešiť.

3. Papája

Papája pôsobí ako prírodný píling. Navyše je plná vitamínov A a C, ktoré pomáhajú chrániť kožu pred škodlivým vplyvom UV žiarenia.

4. Jablko

Jablká sú bohaté na vitamín C a pektín (hlavne v šupke). Jablká výborne sťahujú uvoľnenú pokožku a tónujú jej sfarbenie.

Okrem toho predchádzajú tvorbe voľných radikálov, ktoré spôsobujú predčasné starnutie pokožky.

Jablká môžete buď priamo jesť, alebo čerstvú šťavu z nich aplikovať na pokožku. Tam ju nechajte pôsobiť aspoň 10 minút, potom si pokožku opláchnite vodou.

5. Tmavá čokoláda

Tmavá čokoláda je bohatá na antioxidanty, ktoré vyživujú a hydratujú vašu pokožku. Ľudia, ktorí ju pravidelne konzumujú majú pokožku menej suchú.

Už jeden alebo dva malé kúsky čokolády zjedené denne pomáhajú zlepšovať vzhľad vašej pokožky.

Čokoláda sa zvyčajne do masiek nepoužíva kvôli svojej tuhej konzistencii. Namiesto nej však môžete použiť kakaový prášok.

6. Vajíčka

Vajíčka ako súčasť pleťových masiek sú pre pokožku nanajvýš prínosné. Sú bohatým zdrojom vitamínu A, ktorý pomáha regenerovať poškodenú kožu.

Ak ste si všimli, že vašej pokožke trvá zvyčajne dlhý čas zahojiť sa, potom okrem masiek by ste mali aj viac vajíčok konzumovať.

7. Červená repa

Je vaša pokožka nevýrazná alebo vyblednutá? Potom určite skúste červenú repu, ktorá zvyšuje prítok kyslíka do kože a tiež odvádza toxíny z kožných buniek.

Červenú repu pridávajte do pleťových masiek a tiež vypite 1 pohár (1,5 dcl) čerstvej šťavy z nej denne.

8. Mrkva

Ak chcete rýchlo zlepšiť stav svojej pokožky, začnite konzumovať viac mrkvy.

Je bohatá hlavne na vitamín A vo forme betakaroténu, ktorý spolu s ostatnými látkami nachádzajúcimi sa v mrkve pomáha predchádzať hlavne tvorbe jemných vrások.

9. Kel

Kel je vynikajúcim zdrojom luteínu a zeaxantínu – látok, ktoré pomáhajú zneškodňovať voľné radikály poškodzujúce vašu pokožku.

Samozrejme, spomenúť treba aj množstvo vitamínu C a A, ktoré pomáhajú vašu pokožku vyživovať a hydratovať.

Kel sa zvyčajne konzumuje, no môže sa používať aj do masiek, no je potrebné ho najprv rozmixovať na drobné kúsky alebo odšťaviť.

10. Rozmarín

Ak hľadáte bylinku prospešnú pre pokožku, tak ste ju práve našli. Je ňou obľúbený rozmarín.

Podobne ako iné bylinky, rozmarín je plný antioxidantov, ktoré pomáhajú podporovať zdravú pokožku. Chráni ju tiež pred poškodením od slnka.

Rozmarín je najlepšie používať do masiek čerstvý a rozdrvený v takej tej klasickej miske, v ktorej sa zvyčajne pripravujú lieky.

Tiez sa Vam moze pacit